Töltött káposzta ízzel-lélekkel

Mert ahány otthon, annyi töltött káposzta

Töltött káposzta ízzel-lélekkel recept

Szerintem a töltött káposzta az egyik legfantasztikusabb magyar ételünk, és nemcsak azért, mert nagyon szeretjük és egyedülálló a világ konyhájában, hanem mert annyira csodásan szimbolizálja sokféleségünket, főzési hagyományainkat, ízléseinket. Mindenki egy kicsit másképp főzi, másképp fűszerezi, másfajta káposztát és alapanyagokat használ fel hozzá. Nekem a klasszikus, otthoni verzió paradicsom- és füstölthúsmentes, vecsési apró káposztából készül, csípős, színében is sok paprikát látott töltött káposzta, amiből bármikor szinte bármennyit meg tudnék enni. Ettől függetlenül mindig örömmel kóstolgattam más otthonok, családok, tájegységek ettől teljesen különböző káposztáját. Ma már nekem is van "saját" töltött káposzta receptem, amiben a hazai, ikonikus ízek és tradíciók találkoznak az ízlésemmel, főzési stílusommal, és a nyomokban picit "olaszos" konyhámmal. Szeretettel ajánlom mindenkinek, aki nyitott új töltött káposzta ízekre.

Töltött káposzta ízzel-lélekkel recept

Hozzávalók kb. 8 főre:

A töltelékhez:

  • 1 kg darált sertéshús (pl. lapocka),
  • 25 dkg bulgur vagy köles,
  • 6 gerezd fokhagyma,
  • 1 ek. (20 gr) só,
  • 1 kk. őrölt bors,
  • 1 tk. őrölt római kömény,
  • 1 ek. őrölt édes pirospaprika,
  • 1 ek. őrölt füstölt pirospaprika,
  • ízlés szerint pici erős paprika/chili szósz,
  • 1 tk. majoranna,
  • 1 tk. oregánó,

A töltött káposzta többi részéhez:

  • 40 dkg hámozott, olasz paradicsom konzerv,
  • 1 kg savanyított, apró káposzta,
  • 1 fej friss káposzta,
  • 5 db babérlevél,
  • pár ek. olívaolaj.

Elkészítés:

  1. Elsőként begyúrjuk a tölteléket, hogy minél több idő jusson az ízek összeérésére: a darált húst, a megmosott bulgurt vagy kölest (nyersen), a reszelt fokhagymát, sót, borsot, paprikákat, fűszereket kézzel jól összekeverjük, átgyúrjuk, és félretesszük (ezt akár előző nap is elkészíthetjük, és hűtőbe tehetjük).
    Töltelék begyúrása
  2. Megdinszteljük a friss fejes káposzta leveleit. Ehhez az egész káposzta alsó torzsáját kivágjuk (ék alakban vágjuk be úgy, hogy még egyben maradhasson a káposztafej). Annyi vízbe tesszük, amennyi ellepi, és közepes hőfokon kezdjük el főzni (fontos, hogy ne forraljuk, csak melegítsük, "abáljuk"). Ahogy elkezdi a meleg/forró víz dolgozni a káposztán, kb. 10 perc elteltével már el tudjuk kezdeni felülről fejtegetni egyesével a leveleket a káposztafejről. Picit alányúlunk a felső levelének, és érezni fogjuk, ahogy szépen hagyja magát, és elengedi a fej a levelet. Kiemeljük, félretesszük hűlni, és így folytatjuk, amíg az összes levelet meg nem szereztük. A cél az, hogy kicsit előfőzzük, megabáljuk a káposztát, de nem kell megfőnie, hiszen a töltelékkel együtt még bőven lesz ideje átfőni. Ha kihűlt, a levelek alsó középső, vastagabb szárát elvékonyítjuk, levágjuk róla a nagyon vastag részt, hogy összességében vékonyabb levelet kapjunk, ami majd biztosan át fog főni. Ha óriás leveleink vannak, a középső, vastag része mentén érdemes kettévágni és úgy felhasználni, de ez attól is függ, hogy mekkora gombócokat szeretnénk tálalni.
  3. A töltelékhúsból kb. nagyobb diónyi gombócokat formázunk (ízlés kérdése is, hogy ki mekkora gombócokban szereti enni a töltött káposztát).
    Töltelék formázása
  4. A töltelékgombócot beletesszük a levél közepébe, ráhatjuk az alsó részt, és feltekerjük.
    Töltelék illesztése a káposztalevélbe
  5. A feltekert levél két végét, amennyire engedi, behajtjuk középre.
    Töltelék becsomagolása a káposztalevélbe
  6. A nagy méretű edény aljába pár evőkanál olívaolajat, esetleg zsírt teszünk, erre halmozzuk az apró káposzta kb. 1/3-át, egyenletesen elosztva. (A káposztáról öntsük le a levét, és mossuk át, mert esetenként túlságosan savanyú tud lenni. Ha átmosva sem az igazi, áztassuk be vízbe, hagyjuk így félórára, órára, és után szűrjük le, így kevésbé lesz savanyú.)
  7. A káposztára ültetjük a töltelékeket, de úgy, hogy legyen helyük nőni, így fontos, hogy ne túl szorosan pakoljuk.
    Töltött káposzta elhelyezése az edényben
  8. Ismét szórunk rá apró káposztát, tölteléket, és a tetejére még hagyunk egy sor apró káposztát. Felöntjük a leturmixolt, hámozott paradicsom konzervvel (érdemes belőle jó minőségű, olasz paradicsomot venni, ami nem lesz túl savanyú), és annyi vízzel, amennyi ellepi az edény teljes tartalmát. Egész babérleveleket teszünk bele, és fedő alatt főzzük, kb. 1,5-2 órán keresztül. Ellenőrzéshez érdemes kihalászni óvatosan egy gombócot, hogy megnézzük, biztosan megfőtt-e benne a husi, és a káposztalevél állaga is rendben van.
    Töltött káposzta elhelyezése az edényben

Töltött káposzta ízzel-lélekkel képek

Ha tetszett a fenti Töltött káposzta ízzel-lélekkel recept, akkor nézd meg ezeket a hasonló egytálétel recepteket is: Karfiol curry recept, Római, búzadarás gnocchi, Tepsis lecsó recept.

További receptötletek a hozzávalókból: bulgur, darált hús, hámozott paradicsom, káposzta, oregánó, savanyú káposzta. Böngéssz a kapcsolódó receptkategóriákban: főétel, húsétel, karácsonyi, magyar, olasz, töltött.

Megosztás

Oszd meg a receptet másokkal is!

Hozzászólások

A hozzászóláshoz és értékeléshez belépés szükséges.

1 értékelés alapján a recept átlagos pontszáma: 5

Töltött káposzta ízzel-lélekkel recept

Nézd meg ezeket a recepteket is!

Dian Márti - az Ízzel-lélekkel gasztroblog szerzője

Hello! Márti vagyok, lelkes gasztroblogger 2010 óta. Örömforrás, hála, feltöltődés: ezt jelenti számomra a sütés-főzés. Próbáld ki Te is letesztelt és saját receptjeimet! :)

Receptkereső

Az Ízzel-lélekkel gasztroblogon megjelenő tartalmakra, írásokra, receptekre és fényképekre a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény vonatkozik. A szerző engedélye nélkül történő másolásuk, felhasználásuk, valamint a szerzői jog bármilyen megsértése jogkövetkezményeket von maga után.

Ízzel-Lélekkel.hu gasztroblog © 2010-2023 Minden jog fenntartva | Adatkezelési tájékoztató