Aranygaluska

Dióban gazdag, örökzöld kelt tészta

Aranygaluska recept

Egy jó, házi aranygaluska mindig telitalálat, ha egy kis édességre vágyunk vagy délutáni vendégeket várunk. Pihe-puha a tésztája, szupergazdag dióban, a citromhéjtól friss, a vaníliasodótól pedig mennyeien szaftos és krémes. Szívderítő aromák és textúrák jelennek meg a klasszikus, magyar finomságban. Egy adag aranygaluska házi vaníliasodóval megkoronázva egyet jelent a nagybetűs gondoskodással. Gondoskodás a szeretteinkről és önmagunkról.

Mikor érdemes aranygaluskát készíteni?

Nyilvánvalóan bármikor, de azért hoztam, 1-2 konkrét tippet: frissen készítve, és langyosan tálalva szuper főétel lehet egy tartalmas levest követően, pl. halászlé, raguleves, jókai bableves után. Kiváló hétvégi délutánokra, amikor vendégeket várunk, de nem szeretnénk egy komoly menüsort készíteni vagy vacsorát főzni, ugyanakkor szívesen megörvendeztetnénk egy kis házi finomsággal a hozzánk látogatókat. Az ínycsiklandó ízek mellett elképesztő illatú lakással is várhatjuk őket így. Ráérős hétvégéken pazar édes reggeliként vagy tízóraiként funkcionál.

Hogyan készül az aranygaluska?

A lenti lépések betartásával az aranygaluska teljesen egyszerűen elkészíthető. Egy finom, puha kelt tésztát kell összeállítani, jól bedagasztani, megkeleszteni, majd egy  pogácsaszaggató vagy éppen pezsgős pohár segítségével korongokat lyukasztani. Ezeket először olvasztott vajba mártjuk, majd fahéjas, cukros, darált dióba hempergetjük, amibe mellesleg egy kis friss citromhéjat is reszelünk. A hempergetés után nincs más hátra, mint egymás mellé, és/vagy egymásra pakoljuk őket egy tepsibe, vagy tortaformába, és tovább kelesztjük félórát. Ameddig sül az aranygaluska, annyi idő alatt pont elkészül az elmaradhatatlan vaníliasodó.

Aranygaluska készítés gyorsított, egyszerűsített verzióban

Sokan úgy egyszerűsítik le a folyamatot, hogy az egyesével történő mártogatás, és hempergetés helyett kikenik olvasztott vajjal a tepsit, ebbe pakolják a még "natúr" kelt tészta galuskákat, meglocsolják vajjal, és gazdagon megszórják a cukrozott dióval. Ha pedig még egy sornyi galuska kifér, akkor ismét vaj-galuska-vaj-dió kerül a tepsibe. Így sokkal gyorsabban elkészülhet az aranygaluska, viszont kevésbé vonja körbe a galuskák oldalát is a diós bunda.

Hogyan készül a vaníliasodó?

Sok vaníliával, tejjel, tejszínnel, cukorral és tojássárgájával, alacsony hőfokon összefőzve. Vanília szempontjából ennél a verziónál nem bízzuk a véletlenre, mert még vaníliapudingpor formájában is belekerül a sodóba, de ez akár el is hagyható. A lényeg az, hogy szinte olyan gyorsan és könnyedén elkészíthető, mint egy vaníliapuding, csupán alacsony hőfok és folyamatos kevergetés szükséges hozzá, semmi több.

Aranygaluska variációk

A klasszikus aranygaluskához diós, cukros bevonatot készítenek, ezt tuningoltam most meg egy kis őrölt fahéjjal, és citromhéjjal, ami kétségtelenül nagyon jól áll az aranygaluskának. Ezt tovább cifrázhatjuk narancshéjjal, őrölt kardamommal, gyömbérrel, karácsonyi időszakban egy kis szegfűszeggel, mézeskalács fűszerkeverékkel. Sőt a diót lecserélhetjük pisztáciára, mandulára, mogyoróra is. Formailag általában kisebb, kör alakú galuska az elterjedt, de itt is érdemes kísérletezni nagyobb körökkel, hold alakkal, vagy akár szív alakú aranygaluskákkal is. Ha pite vagy torta jellegű tálalást kedvelünk, akkor egy tortaformában érdemes elkészíteni, itt viszont szinte biztos, hogy minimum két sorban fognak tudni elférni a galuskák. Bár az aranygaluska bevett párja a vaníliasodó, azért szerintem nem bűn kipróbálni étcsokoládé vagy akár karamell öntettel is.  

Aranygaluska recept

Hozzávalók 6-8 személyre:

A kelt tésztához:

  • 40 dkg finomliszt,
  • 7,5 dkg puha vaj,
  • 2,5 dl langyos tej,
  • 2,5 dkg élesztő,
  • 2 tk. cukor,
  • 2 db tojássárgája,
  • 1 csipet só.

A diós hempergetéshez:

  • 20 dkg darált dió,
  • 4-5 ek. cukor,
  • 2 citrom héja lereszelve,
  • 1 púpos tk. őrölt fahéj,
  • 12 dkg olvasztott vaj.

A vaníliasodóhoz:

  • 7 dl tej,
  • 2 dl habtejszín,
  • 2 db tojássárgája,
  • 1 cs. vaníliapuding,
  • 2 cs. vaníliacukor,
  • 5 dkg kristálycukor.

Elkészítés:

  1. A kelt tésztához a langyos tejbe cukrot szórunk, és erre morzsoljuk a friss élesztőt. Hagyjuk kb. 10 perc alatt jól felfutni, felhabosodni.
  2. Ez idő alatt kimérjük a lisztet, elkeverjük benne a sót, majd egy mélyedést kialakítunk a belsejében, ide öntjük a felfutott élesztős keveréket, és a tojások sárgáját, majd robotgép vagy a kezünk segítségével elkezdjük dagasztani. Amikor már egy gombócba összeállt, hozzáadjuk a puha vajat, több lépcsőben. Ettől gyönyörűen fényes, kelt tészta gombóc fog keletkezni. Kb. egy óráig kelesztjük letakarva (legalább a tészta duplájára), lehetőség szerint langyos helyen.
  3. A kelesztés ideje alatt ledaráljuk a diót, ha egész dióval lenne dolgunk, és jól összekeverjük a cukorral, őrölt fahéjjal, majd hozzáreszeljük a citromok héját. A vajat megolvasztjuk (teljesen folyósra).
  4. A kelesztést követően vastagra, kb. kisujjnyi vastagságban kinyújtjuk a tésztát egy enyhén lisztezett felületen. Pogácsaszaggatóval vagy egy kis feles, esetleg pezsgős pohárral szaggatjuk ki a tésztát. Érdemes szaggatás előtt egy kis lisztbe mártani a poharat. Nem fontos a tökéletes kör alakra törekedni, hiszen kelesztés, és sütés közben fognak még formálódni, így ha csak a megközelítőleges kör formákra törekszünk, kevés maradék tésztánk keletkezik. Ha marad tészta a szaggatásnál, azt ismét összegyúrjuk, kinyújtjuk, majd szaggatjuk, amíg el nem fogy a tészta.
    Aranygaluska szaggatása
  5. Most pedig az aranygaluskák mártogatása következik: elsőként az olvasztott vajba mártjuk a galuskákat.
    Aranygaluska vajba mártása
  6. Ezt követően a cukros dióba forgatjuk úgy, hogy minden oldalát gazdagon bevonja a dió.
    Aranygaluska cukros dióba forgatása
  7. Egy szilikonos sütőpapírral bélelt tepsibe vagy sütőformába helyezzük a galuskákat először egymás mellé. Ügyeljünk rá, hogy ne túl szorosan pakoljuk őket, mert kelesztés közben még nőni fognak.
    Aranygaluska tepsibe helyezése, formázása
  8. Ha nincs több hely a formában, helyezzük el több sorban a galuskákat. (Ha pl. pár darab marad ki, azokat a téglalap közepére, virág alakban is elhelyezhetjük, ahogy a képen látható.)
    Aranygaluska sütés előtt
  9. Ha megvagyunk, takarjuk le a formát ismét egy konyharuhával, és hagyjuk megint magára kb. félóráig, amíg tovább kelnek a galuskák.
  10. 180 fokon, légkeverés mellett sütjük kb. 30-40 percig, amíg szép aranybarnára nem sülnek a galuskák, innen is jött az aranygaluska elnevezése.
  11. A sütés ideje alatt elkészítjük a vaníliasodót: a kétféle cukrot, pudingport és tojássárgáját egy vastag falú főzőedényben jó alaposan kikeverjük egy kézi habverő segítségével, ehhez apránként, folyamatos kevergetés mellett csurgatjuk a tejszínt, majd a tejet. Alacsony és közepes közötti hőfokon melegítjük, folyamatos keveréssel. (Érdemes ezt is a habverővel végezni.) Addig melegítjük, amíg el nem kezd gőzölögni, és besűrűsödni. Amint elérte a sűrűbb, de még folyós állagot, elzárjuk alatta a hőt, és tálalásig érdemes még néhányszor megkeverni. Vaníliapasztával, vagy vanília rúd magjaival akár tovább is fokozhatjuk a vanília ízt. Hűlés közben is picit még sűrűsödik, így ha folyósabb állagot szeretnénk, további tej hozzáadásával hígítható a sodó. Tálalás előtt érdemes lágyan rámelegíteni.
     

A recept elkészítését a Közért+ támogatta, ahonnan minden alapanyag beszerezhető az aranygaluskához.

Aranygaluska képek

Ha tetszett a fenti Aranygaluska recept, akkor nézd meg ezeket a hasonló kelt tészta recepteket is: Mini panettone recept, Kardamomos tekercs recept, Fahéja csiga krémsajttal recept.

További receptötletek a hozzávalókból: citrom, dió, finomliszt, tej, tojás, vanília. Böngéssz a kapcsolódó receptkategóriákban: édesség, magyar, péksütemény.

Megosztás

Oszd meg a receptet másokkal is!

Hozzászólások

A hozzászóláshoz és értékeléshez belépés szükséges.

2 értékelés alapján a recept átlagos pontszáma: 5

Aranygaluska recept

Nézd meg ezeket a recepteket is!

Mini panettone recept
kelt tészta

Mini panettone

Ünnepi hangulatot varázsol otthonunkba

Muffin buci recept
pékáru

Muffin buci

Édes, kedves, mini zsemlék a boldog napindításhoz

Diós kávétorta recept
torta

Diós kávétorta

Egy csésze olasz espresso torta kiadásban

Foszlós kalács recept
kenyérféle

Foszlós kalács

Ami sosem hiányozhat az ünnepi asztalról

 Nutellás babka muffin recept
péksütemény

Nutellás babka muffin

Mutatós cukiság az ünnepekre

Kardamomos tekercs recept
kelt tészta

Kardamomos tekercs

Fűszeres huncutság hideg napokra

Bejgli recept
sütemény

Bejgli variációk

Mandulás, pisztáciás és sós mogyorós, csokis ízekben

Fahéja csiga krémsajttal recept
kelt tészta

Fahéjas csiga krémsajttal

Kelt tészta extrafahéjas, krémes kiadásban

Dian Márti - az Ízzel-lélekkel gasztroblog szerzője

Hello! Márti vagyok, lelkes gasztroblogger 2010 óta. Örömforrás, hála, feltöltődés: ezt jelenti számomra a sütés-főzés. Próbáld ki Te is letesztelt és saját receptjeimet! :)

Receptkereső

Az Ízzel-lélekkel gasztroblogon megjelenő tartalmakra, írásokra, receptekre és fényképekre a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény vonatkozik. A szerző engedélye nélkül történő másolásuk, felhasználásuk, valamint a szerzői jog bármilyen megsértése jogkövetkezményeket von maga után.

Ízzel-Lélekkel.hu gasztroblog © 2010-2023 Minden jog fenntartva | Adatkezelési tájékoztató